Spor-Yapanlar-Beslenme-Programi

Spor Yapanlar İçin Beslenme

Beslenme, insan sağlığını etkileyen çevresel faktörlerin başında gelmektedir. Sporcunun başarısında genetik yatkınlık kadar, düzenli antrenman, motivasyon ve yapılan spora en uygun beslenme modelinin seçilmesi önemlidir. Antrenman programıyla beraber uygulanan doğru beslenme programları, sporcunun dayanıklılığının geliştirmesine ve atletik performansını geliştirmesine yardım eder.
Yaşamın sürdürülmesi, sağlığın korunması için vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve besin ögelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun bir şekilde kullanılması YETERLİ ve DENGELİ BESLENME olarak tanımlanmaktadır.
Burada vurgulanan bireyin ister sporcu, ister yetişkin, isterse çocuk olsun ihtiyacı kadar
yeterli ve dengeli besin ögesi ve enerji alımıdır. Besinleri oluşturan organik ve inorganik kimyasal maddeler, besin ögesi olarak tanımlanır. Yiyecek ve içeceklerde bulunan besin ögeleri; karbonhidratlar (CHO),proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su olmak
üzere 6 ana grupta toplanır ve her bir besin ögesinin insan vücudun da farklı bir görevi vardır. Yeterli ve dengeli beslenmenin kuralı olarak bu 6 besin ögesinin günlük gereksinim kadarı mutlaka alınmalıdır.
ENERJİ, kısaca iş yapabilme kapasitesi olarakta tanımlanır. İnsan vücudunun çalışabilmesi için gerekli olan enerji yiyecek ve içeceklerimizden aldığımız besin ögeleri ile sağlanmaktadır.
Yeterli ve dengeli beslenebilmek için öncelikle günlük enerji gereksinimi tespit edilmelidir. Egzersiz (spor) için harcanan enerji ve besin ögeleri bu gereksinmeye eklenmelidir. Organizmanın çalışması için gerekli olan enerji yani günlük enerji gereksinmesi, enerji harcamasına yani günlük tüketilen enerji miktarı kadardır.

Categories:

Merak Ettiklerini, Öğrenme Zamanı Geldi :)

Bizler için Yorumlarınız kıymetlidir

@2020 KOLAY DİYET SAĞLIKLI BESLENME MERKEZİ @DİKKAT! AŞIRICI DERECE DE SAĞLIK İÇERİR:)
DİYETİSYENİMİZİ ARAYINIZ.!
×

Sağlıklı Beslenme ile Sağlıklı Yaşamak için, Diyetisyenimiz SAADET ÖZCAN 0 541 215 20 20 Arayarak veya Whatsapp ile Online Diyet Konusunda Bilgi Alabilirsiniz.

Danışan Profili

× SAĞLIKLI BESLEN Kİ ! SAĞLIKLI YAŞA 0 541 215 20 20