normal doğum mu sezaryen mi

Normal Doğum Mu Sezaryen Mi

Normal Doğum Mu Sezaryen Mi soruya cevap vermeden önce, Anne ve babanın ilk istediğidir, bebeklerini sağ salim dünyaya getirmek ve hayırlısı ile kucaklarına alıp büyümesine, yürümesine, ilk sözüne vb. her anının mucizesine şahit olmaktır.

Günümüz toplumda maalesef Genetiği değiştirilen gıdaların tüketilmesi neticesinde ve tarım alanlarının giderek organik tarım yerine genetiği değiştirilen gıda ürünlerine yer verilmesi ile birlik de hastalıkların artması ve aynı zaman da doğumların ise sezaryen ( Karın ve rahmin kesilerek bebeğin alındığı cerrahi işleme denir.) denilen cerrahi yöntem ile anne de sürekli ağrısı olacak şekilde Prematüre dediğimiz erken doğumların veya başka sebeplerden dolayı normal doğum yapılma oranı giderek azalmakta olduğunu Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmasında (TBSA 2019 ) verileri görmüş olduk.


Normal Doğum ile Sezaryen Doğum Arasında Ki Farklar

Normal doğum yapan kadınla, sezaryen ile doğum yapan arasında hem anne sağlığı, hem bebek sağlığı hem de anne sütüne etkileri incelediğin de normal doğum yapan kadınların bebeği ve kendisi için maddi ve manevi olarak daha avantajlı olduğu saptanmıştır.

Yapılan Araştırmalar da ise, PREMATÜRE bebekler de normal doğum mu yoksa sezaryen ile mi doğum arasında yapılan araştırmalar da net bir bilgi yoktur.

Normal Doğum ile Sezaryen Doğuma uygulanan işlemlerden Animasyon görünüm

Erken doğan bebekler yeni doğan hekim ellerine doğmalı!

TÜRK NEONATOLOJİ DERNEĞİ

Sözü ile normal doğum mu? yoksa Sezaryen ile doğum mu ? sorusuna yeni doğan hekimlerin karar vermesi gerektiği dile getirilmiştir.


Anne Açısından Normal Doğumun Faydaları

Normal doğum yapan anne sezaryen ile doğum yapan anneye göre daha çabuk sağlığına kavuşurlar ve daha erken süre içerisin de ayağa kalkmaktadırlar. Maddi olarak da aile bütçesi için zorlanmamış olurlar. (Sezaryen doğum için ciddi paralar alınmaktadır.)

Normal doğumda herhangi ilaç vb. vücutlarına alınmadığı duygusal ve psikolojik olarak daha rahat olacaktır.

POSTPARTUM ağrılar daha az ve ayağa kalkış süresi daha kısadır ve sonraki doğumlar ise daha rahat ve süre olarak daha kısa gerçekleşmektedir.


Bebeğin Sağlığı Açısından Normal Doğum Faydaları

Normal doğum yapan anneden dünyaya gelen bebek de, anne bağırsağında bulunan Bifidobacterium suşları, Bacteriode ve Escherichia coli vb.  yeni doğan bağırsaklarına geçerek kolonize olurlar.

Yeni doğan bebeğe geçen bakteriler ise, besin öğesinin kullanımı ve İMMÜN sistemin gelişmesini sağlarlar.


Normal Doğumun, Anne Sütüne Faydaları

Normal doğum yapan annelerin sütleri ile beslenen bebeklerin ise, GIS’inde Bifidobacteria vb. zorunlu anaerob bakterilerin, sezaryenle dünyaya gelen bebeklere oranla daha fazla olduğu saptanmıştır

Merak Ettiklerini, Öğrenme Zamanı Geldi :)

Bizler için Yorumlarınız kıymetlidir

@2020 KOLAY DİYET SAĞLIKLI BESLENME MERKEZİ @DİKKAT! AŞIRICI DERECE DE SAĞLIK İÇERİR:)
DİYETİSYENİMİZİ ARAYINIZ.!
×

Sağlıklı Beslenme ile Sağlıklı Yaşamak için, Diyetisyenimiz SAADET ÖZCAN 0 541 215 20 20 Arayarak veya Whatsapp ile Online Diyet Konusunda Bilgi Alabilirsiniz.

Danışan Profili

× SAĞLIKLI BESLEN Kİ ! SAĞLIKLI YAŞA 0 541 215 20 20