İnsülin Direnci

İnsülin Direnci Nedir

İnsülin Direnci, Pankreas tarafından üretilen insülinin; yağ, kas ve karaciğer hücrelerinde yeterli oranda oluşturamaması nedeniyle meydana gelen ve dikkat edilmez ise TİP 2 Diyabet riski ile karşılaşılan son yıllar da ise WHO’ nün ( Dünya sağlık Örgütü) dikkat edilmesi gereken hastalık etkenlerin başında gelmektedir.


İnsülin Direnci Ne Demek

Kan şekerinin yükselmesi sonucunda sürekli bir acıkma halinin olduğu, kilo alımının hızlı ama kilo verilmesinin zor bir süreç olduğu ve bir çok hastalığın da tetikleyicisi olduğu duruma insülin direnci denmektedir.


İnsülin Direnci Tedavisi

Eğer ki İnsülin direnciniz var ise mutlaka dahiliye bölümüne giderek doktorlar dan destek alınmalıdır. Doktorunuzun size önerdiği ilaç veya başka tedavi yanında mutlaka bağlı bulunduğunuz il veya online olarak Diyetisyene Danışmanızı ve İnsülin Direncinizin başka sağlık sorunları ile karşılaşmanıza sebep olmadan destek almalısınız.


İnsülin Direncinin Ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi Nedir

İnsülin direnci 2 sebep den dolayı görüldüğü tespit edilmiştir. Bunlar dan biri, genlerden söz konusu iken bir diğeri ise OBEZİTE den kaynaklandığı saptanmıştır. Genler den ise aile de veya aile öykünüzde eğer insülin direnci var ise size genler ile aktarımı da söz konusu olduğu belirlenmiştir.

İNSÜLİN DİRENCİ OLANLAR DA BESLENME ÖNERİLERİ

Aslında kronik ve akut bir çok hastalığın nedeni aile öyküsü öğrenildiğin de genlerden geldiği tespit edilmiştir. İş de burada beslenme ise çok önemlidir. Eğer sağlıklı bir şekilde beslenir iseniz Diyetisyen kontrolün de Genleriniz de var olan hastalık yapıcı genlerin de susturulması anlamına gelir ki hem sağlığınız hem de hastaneler de geçireceğiniz vakitleri ise sevdikleriniz ile geçirmek için harcamış olursunuz.

Bir diğer neden ise obezite den kaynaklandığı saptanmıştır. Burada yine makro ve mikro besinlerin doğru ve düzenli şekillerde alınması önemlidir. Sağlıklı beslenme ile aslında ilaç paralarından, zamandan ve sevdikleriniz ile anlamlı vakitler geçirmiş olursunuz.


İnsülin Direnci Kaç Olmalı

İnsülin direnci değeri  = 3 – 25 mg/dl arasında olmalıdır. Eğer sizin insülin direncinizin olup olmadığını ise dahiliye doktorunda yaptıracağınız kan tahliliniz de ki HOMA-IR değeri sizde insülin direnci olup olmadığını belirtir.

HOMA-IR değeriniz, 1-2.5 mg/dl arasında olması gerekmektedir.  Eğer 2.5 değerinin üzerinde ise sizde İnsülin direncinin olduğu kabul edilmektedir.


İnsülin Direnci İlaçları

İnsülin direnciniz olup olmadığını öğrenmek ve gerekli ise ( kişiye özel) doktorunuz insülin direnci için ilaç önerir ve size de diyetisyene yönlendirilerek sağlıklı beslenme konusunda destek alınmasını önermektedir.


İnsülin Direnci Beslenme

İnsülin direnci sağlık sorunları ile beraber, sevdiklerimiz ile değerli zamanlar geçirmemizin önünde engel durur iken ayrıca da beraberinde bir den fazla sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır. Bu gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için en yakın diyetisyene gitmeli yada online diyet ile diyetisyen ile beraber sağlıklı beslenmeye biran önce başlamanız gerekmektedir.

Kurallar olarak kesinlikle şekersiz çay ve süt kullanılması uyulması gereken ilk şartlardan bir tanesi olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Buna ek olarak glisemik indeksi düşük olan (50< altında ) gıdalar tercih edilmelidir.

Düzenli uyku ise tüm sağlık sorunların da olmaz ise olmaz kurallarımızdan bir tanesidir.

Ve tabi ki de vücudumuzun %60’ını oluşturan su tüketimi olarak da en az 2-3 litre su tüketilmesi ( doktoru tarafından yasaklanmadı ise) gerekmektedir.

Hareket etme ve sağlıklı beslenme insan hayatının en önemli iki olgusundan biridir. Sağlıklı beslenir ve bunun yanında düzenli şekilde hareketimizi de yapar isek sağlıklı bir hayat sürmemiz için herhangi bir engel olmadığı belirtilmiştir.

Beyaz gıda türlerinden uzak durulmalıdır. Örneğin beyaz pirinç yerine esmer pirinç kullanılmalı veya bulgur tüketilmelidir ya da beyaz ekmek yerine

Karbonhidrat içeren gıda ürünlerinin tüketiminin azaltılması ve çok uzun süre aç kalınmadan aç kalma oranının da arttırılması ile insülin konsantrasyon yükseltilmesi sağlanmalıdır.

online diyet

Online diyetisyen veya size en yakın diyetisyene danışarak destek almalısınız. Unutmayın ki alacağınız her diyetisyen desteği ile daha sağlıklı ve ileride sağlığınız için daha az paralar ödemiş olursunuz.


İnsülin Direnci Diyeti

İnsülin Direncinin en önemli konularından biride glisemik indeksi yüksek gıdaları hayatımızdan çıkarmak olacaktır. Aşağıda size örnek bir diyet listesi sunuyoruz;

Kahvaltı:
1 adet haşlanmış yumurta
Salatalık – Yeşillik – Domates
1 dilim Avakado
5-6 adet zeytin veya 2 tam ceviz içi
1-2 dilim tam buğday/ çavdar/ kepek ekmeği
Ara öğün :
1 bardak ayran
1 porsiyon mevsim meyvesi
Öğlen:
3 köfte büyüklüğünde kırmızı et / tavuk veya balık ( yağsız – haşlama veya fırında)
Salata + 2 çay kaşığı zeytinyağı )
1-2 dilim tam buğday/ çavdar/ kepek ekmeği
3 yemek kaşığı Yoğurt ( yağsız)
Ara öğün :
1 su bardağı Süt
1 adet Muz
Akşam:
1 porsiyon sebze veya bakliyat yemeği
Zeytinyağlı salata
1-2 dilim tam buğday/ çavdar/ kepek ekmeği
1 kase yoğurt
Ara öğün :
1 bardak Kefir
1 dilim tam buğday/ çavdar/ kepek ekmeği


Kişiye özel diyet programları için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Sağlığınızı çok geç olmadan kaybetmemeniz dileğiyle

Bizi sosyal medyadan da takip etmeniz için;

Diyetisyen kontrolünde diyete başlamak için  0 541 215 20 20‘dan randevu veya online diyet bilgisi alabilirsiniz.

Merak Ettiklerini, Öğrenme Zamanı Geldi :)

Bizler için Yorumlarınız kıymetlidir

@2020 KOLAY DİYET SAĞLIKLI BESLENME MERKEZİ @DİKKAT! AŞIRICI DERECE DE SAĞLIK İÇERİR:)
DİYETİSYENİMİZİ ARAYINIZ.!
×

Sağlıklı Beslenme ile Sağlıklı Yaşamak için, Diyetisyenimiz SAADET ÖZCAN 0 541 215 20 20 Arayarak veya Whatsapp ile Online Diyet Konusunda Bilgi Alabilirsiniz.

Danışan Profili

× SAĞLIKLI BESLEN Kİ ! SAĞLIKLI YAŞA 0 541 215 20 20