Chia Tohumu

Chia Tohumu

Chia tohumu, Yoğun besin değeri ve enerji ile chia tohumları “sağlık ve enerji bombası” olarak da adlandırılır.

Chia tohumları, Salvia Hispanica bitkisinden elde edilen çok ufak siyah tohumlardır. Salvia Hispanica nane ailesine ait olup çiçekli bir bitki türüdür. Orta ve güney Meksika ile Guatemala’da yetişmektedir.
Yapılan araştırmalar, düzenli olarak chia tohumları yemenin sağlığınıza iyi geleceğini yapılan araştırmalar kanıtlar niteliktedir.

Chia Tohumu Tarifleri


Chia tohumunu tüketmenin en bilinen yöntemi ise, tohumları suda veya sütte iki saat bekleterek şişip yumuşamalarını sağlayarak, bekleme esnasında tohumlar sıvıyı emerler ve jel oluşturarak muhallebi benzeri bir dokuya kavuşturularak tüketilirler.

Chia Kelimesinin Anlamı

Chia Maya dilinde “güç” anlamına gelirdi ve bu bitkinin tohumları “koşucuların yemekleri” olarak bilinirdi
Koşucular ve savaşçılar uzun mesafeler alırken veya savaş sırasında “yakıt” olarak Chia tohumlarını tüketirlerdi.
Yoğun besin değeri ve enerji ile chia tohumları “sağlık ve enerji bombası” olarak da adlandırılır.
Meksika’da yetişen chia bitkisi, tıbbi nitelikleri ve besin değerleri açısından çok değerliydi, öyle ki bazı zamanlar da para birimi olarak bile kullanıldığı söylenmektedir.
Aztek savaşçılarının, 24 saat boyunca sadece bir kaşık dolusu chia ile ayakta kalabileceği söylenirdi.

Chia Tohumu Besin Değerleri

100 gram chia Tohumun da ;

Enerji: 486 kalori
Karbonhidrat: 42.12 g
Diyet posası: 34.4 g
Yağ: 30.74 g
Doymuş: 3.330
Tekli doymamış: 2.309
Çoklu doymamış 23.665
Protein 16.54 gTiamin( B1 vitamini)(54%)
0.62 mg
Niasin (59%)
8.83 mg
Kalsiyum (63%)
631 mg
Demir (59%)
7.72 mg
Magnezyum (94%)
335 mg
Fosfor (123%)
860 mg
Çinko (48%)

Chia Tohumu Faydaları

Chia tohumlarının değerli bir besin kaynağı olmasının nedeni ise , lif, omega-3 yağları, protein, vitaminler ve minerallerce zengin olması ve bitki proteini kaynağıdır
Özellikle vejetaryen ve vegan diyetleri için bir dizi amino asit temin eder. Kan şekeri seviyelerini dengede tutmak için uzun ve yavaş bir enerji salınması anlamı taşır.
Chia tohumları bazı önemli besin maddeleri içerir. Bunlardan en önemlisi ise Liftir. Chia tohumlarının 25g’lık kısmı yaklaşık 9 gr lif içerir.

Chia Tohumu Özellikleri

Günlük tüketilmesi tavsiye edilen lif miktarı 30 gr. Dolayısıyla, her gün 25 gr’lık tohumlar günlük ihtiyacın büyük bir kısmını karşılanmaktadır.
Chia tohumları, cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olurken yaşlanmayı da azaltabiliyor. Bunun yanı sıra kalp ve sindirim sistemini destekler, daha güçlü kemik ve kasların inşa edilmesine yardımcı olur. Çok daha fazlasını da sağlayabilen tohumlar, diyabet tedavisinde bile kullanılabilir. Tokluk hissi ile birlik de daha erken acıkma gibi durumları da ortadan kaldırmaktadır.
İçersin de bulunan Kalsiyum ile birlik de vücudumuza alamadığımız güneş den ve süt ve süt ürünlerinden kaynaklanan kalsiyum eksiklerini de gidererek kemiklerimizin daha güçlü hale gelmesini sağlamaktadır.

Categories:

Merak Ettiklerini, Öğrenme Zamanı Geldi :)

Bizler için Yorumlarınız kıymetlidir

@2020 KOLAY DİYET SAĞLIKLI BESLENME MERKEZİ @DİKKAT! AŞIRICI DERECE DE SAĞLIK İÇERİR:)
DİYETİSYENİMİZİ ARAYINIZ.!
×

Sağlıklı Beslenme ile Sağlıklı Yaşamak için, Diyetisyenimiz SAADET ÖZCAN 0 541 215 20 20 Arayarak veya Whatsapp ile Online Diyet Konusunda Bilgi Alabilirsiniz.

Danışan Profili

× SAĞLIKLI BESLEN Kİ ! SAĞLIKLI YAŞA 0 541 215 20 20